Danom Europe kojeg se obilježavamo 9. svibnja svake godine slavi se mir i jedinstvo u Europi. Datum označava godišnjicu povijesne ‘Schumanove deklaracije’. Schumanovu deklaraciju predstavio je francuski ministar vanjskih poslova Robert Schuman 9. svibnja 1950. godine. Njegova vizija bila je osnovati europsku instituciju koja bi objedinila proizvodnju ugljena i čelika i upravljala njome. Ugovor o osnivanju takvog tijela potpisan je nešto manje od godinu dana kasnije. Schumanov prijedlog smatra se začetkom današnje Europske unije. Europska zajednica za ugljen i čelik bila je prva u nizu nadnacionalnih europskih institucija iz kojih je nastala današnja Europska unija. Tako se 9.svibnja označava Dan Europe diljem cijele Europske unije. Dan Europe obilježava se i u Hrvatskoj, na način da se tjedan u koji pada 9. svibnja obilježava kao Europski tjedan. Grad Karlovac svake godine obilježava Dan Europe kroz razne sadržaje i informacije za građane. Grad Karlovac u novoj financijskoj perspektivi 2021. – 2027. ima velik broj EU projekata provedenih i u provedbi. Neki od najznačajnijih projekata kojima se grad Karlovac može pohvaliti i važni su za razvoj grada i građane su:
- Revitalizacija nekadašnjeg kina Edison u funkciji pokretanja integriranih turističkih programa u gradu Karlovcu
- Obnova brownfield lokacije nekadašnjeg kina Edison
- Fortitude – Historical Fortress intensifying cross–border development
- Poboljšanje vodno komunalne infrastrukture aglomeracije Karlovac- Duga Resa („Karlovac II“)
- Revitalizacija vrelovodne mreže u gradu Karlovcu
- Sustav zaštite od poplava karlovačko – sisačkog područja
- Geothermal Energy Utilization in Karlovac – GEO4KA
- Korištenje geotermalne energije za potrebe grijanja u gradu Karlovcu – PREP4KaGT-1
- SolariKA – solarizacija ustanova grada Karlovca
- Nikola Tesla poduzetnički centar – Pametno parkiralište
- Rekonstrukcija postojećeg i izgradnja drugog kolosijeka na dionici Hrvatski Leskovac – Karlovac na željezničkoj pruzi M202 Zagreb GK – Rijeka
- Dječji vrtić i jaslice Mahično za dječji osmjeh
- Razvoj Poduzetničke zone Gornje Mekušje
- Gradnja prilazne prometnice Centru za gospodarenje otpadom Karlovačke županije Babina gora
- Gradnja i opremanje reciklažnog dvorišta na području grada Karlovca
- Pametno odloži Bolji Karlovac složi
- Prilagodba infrastrukture na relaciji Zagreb -Karlovac („3. traka“)
Spomenuti projekti doprinose razvoju gospodarstva, turizma i energetskoj neovisnosti grada Karlovca što je primarni cilj „pametnih“ i „zelenih“ gradova. Karlovac ima veliki potencijal „zelenog“ grada zbog svog položaja što mnoštva inovacija, projekata koji vode digitalizaciji poslova i procesa. Ne manje važna činjenica je da nas kontrolna i provedbena tijela smještaju među 10 gradova u Hrvatskoj po povlačenju EU sredstava. Članstvo u Europskoj uniji donosi mnoge pogodnosti kroz EU fondove, no prvenstveno trebamo graditi zajedništvo te njegovati vrijednosti koje podupiru sve članice Europske unije kako bismo i u budućnosti još aktivnije i perspektivnije koristili bespovratna sredstva te razvijali što bolje odnose sa drugim članicama koje su nam u mnogim projektima partneri. Pred nama je period koji nam može donijeti puno inovacija kroz bespovratna sredstva EU, stoga trebamo iskoristiti naše znanje i ideje u razvoju Karlovca kao grada zelene, digitalne i pametne budućnosti.